Hammaste valgendamine

Hammaste valgendamine

Hammaste värvi tumenemist võivad põhjustada toidus ja joogis sisalduvad parkained, suitsetamine ja mõned ravimid. Elu jooksul muutuvad hambad tumedamaks hambavaaba ehk emaili kulumise tõttu, mille tulemusena allolev tumedam hambaluu ehk dentiin tuleb enam nähtavale. Peseme küll hambaid nagu soovitatud kaks korda päevas kuid sellest hoolimata kipuvad hambad tumenema ja hambavahedesse koguneb tumedamat pigmenteerunud ollust.

Samuti võivad varajases nooruses tarvitatud antibiootikum – tetratsükliin või liiga suur fluoriidi sisaldus joogivees põhjustada hammaste värvi olulist tuhmumist. Üksiku hamba tumenemist võib põhjustada ka trauma või juureravi, mille käigus on veri tunginud dentiini.
Kokkuvõtteks võib öelda, et nii hammaste tumenemise põhjused kui ka tulemused on igal patsiendil individuaalsed ning valgendamise võimaliku tulemuslikkust oskab kõige paremini hinnata hambaarst.

Miks peaks valgendama arsti juures

Professionaalse valgenduse puhul algab protsess alati hammaskonnale üldise hinnangu andmisest. Karioossed defektid (augud) tuleb enne valgendamist parandada, sest valgendamise ajal on oht, et valgendusgeel võib sattuda hambaauku ja hiljem põhjustada hamba tundlikkust. Samuti tuleb eemaldada hambakivi ja katt, et hambapinnad oleksid puhtad ja geel saaks mõjuda kõikidele hambapindadele ühtlaselt.

Enne valgendamist peab eraldi tähelepanu pöörama hammastele, millel on täidised, kroonid või laminaadid, kuna eelpool mainitud hambad valgendamisele ei reageeri ja jäävad selliseks nagu enne. Harmoneeruva hambarea saavutamiseks tuleks pärast valgendamist vahetada vanad täidised, kroonid, laminaadid.

Eelistada tuleks kõrgkvaliteedilisi “kameeleoniefekti” omavaid täidiseid, millised osaliselt kompenseerivad hammaste edaspidiseid võimalikke värvimuutusi.

Kõiki neid toiminguid saab teostada ainult hambaarst ning seetõttu on tugevalt soovitatav vältida selle meditsiinilise protseduuri teostamist ilusalongides vms.

Kuidas näeb valgendamise protseduur välja

Pärast eelnevalt kirjeldatud raviprotseduuride teostamist puhastatakse esmalt hambad spetsiaalse pastaga. Seejärel kaetakse igemed kaitsva geeliga, et valgendusgeel ei valguks hambapinnalt igemetele. Kui limaskest on kaitstud, siis kantakse hammastele valgendusgeeli (H2O2), mida aktiveeritakse spetsiaalse valgustiga, mis suurendab geeli efekti.

Protseduur kestab kokku umbes tund aega. Sanares töös olevad kõrgkvaliteedilised lambid kasutavad valgendusprotsessi kiirendamiseks halogeenvalgust ja spetsiaalset patenteeritud kiudoptiliste filtrite süsteemi, mis väldib kahjuliku UV-kiirguse, infrapuna kiirguse ning üleliigse soojuse kokkupuudet hambaga, vähendades seega oluliselt tundlikkust. Kasutame oma kliinikus Beyond tehnoloogiat.

Kliinikus teostatud valgendamise tulemuste säilitamiseks on mõistlik osta koduvalgenduse komplekt, millega saab perioodiliselt iseseisvalt teostada n-ö järelhooldust.

Valgenduse alternatiivid

Tihti piisab hammastele valgema sära andmiseks lihtsalt soodapesust (Air-Flow survepesu) ehk hammaste pärlipesu. Hammaste pärlipesu on meetod, mille käigus spetsiaalne granuleeritud ja maitsestatud sooda, vee ja õhu juga, eemaldab hammastele kogunenud katu ja pigmendi.

Protseduur on kiire ja valutu, ka raskesti ligipääsetavad kohad, nagu näiteks tihedad hambavahed, saavad puhtaks. Pärast protseduuri on hambad puhtamad, säravamad ja ka valgemad.

Pärlpuhastus ei kahjusta hambapinda, kuid põhjalik puhastus eemaldab hammastelt kaitsekihi, mis taastub täielikult umbes kahe tunni jooksul.

Seetõttu pole kahe tunni jooksul pärast puhastust soovitav süüa, juua ega suitsetada. Puhastuse tulemus peaks säilima hammaste õigel hooldamisel ligikaudu aasta.
Tugevamat hambakivi pärlipesu ei eemalda. Seega tuleb vajadusel eelnevalt lasta hambaarstil eemaldada hambakivi selle järgselt teostada pärlipesu ja kui lõpetada veel laservalgendusega on Teile parim võimalus saada endale säravvalge naeratus.

Kui arvate, et ka Teie väärite valgemat ning kaunimat naeratust, siis võtke meiega ühendust juba täna!

Valgendamine kodus

Koduse valgendamise korral võetakse patsiendi hammastest jäljendid, mille alusel valmistatakse laboris kape, mis on individuaalne, pehmest plastmassist valmistatud vorm, mille sisse kantakse valgendusgeeli ning mille kandmise periood sõltub eesmärgist:

• koduse valgendamise puhul kantakse kapet 1h päevas 2 nädala jooksul

• professionaalse valgenduse järelhoolduseks (tulemuste säilitamiseks) 1h, korra kuus. Ideaalseks lahenduseks mõlema variandi puhul on Sanares müüdav Beyondi koduvalgenduse komplekt Stay White, mis koosneb kape hoidmise karbist, peegliga mugavast reisikarbist ning 6% H2O2 geelide komplektist. Geele saab valida erinevate maitsetega, vastavalt patsiendi individuaalsele soovile.